Zpět

Obývací pokoj Ludvík XVI

Pro velmi náročného zákazníka jsme dodávali starožitný obývací pokoj spojený s jídelnou ve stylu Ludvík XVI.

V Ostravské vile byla místnost 5x10 metrů s požadavkem na spojení jídelny a obývacího pokoje. Styl Ludvíka XVI měl být zvýrazněn vyšší barevností a zlacením. 

Všechny skleníky byly vyrobeny na míru dle rozměrů místnosti. 

           

Pro zvýraznění nábytku majitel použil tmavou tapetu s ornamenty. Strop a krb byly zdobené stylovými ornamenty. 

Po zkompletování dostal zákazník místnost vyjadřující luxus na nejvyšší úrovni přesně podle přání.

Historie a rysy barokního nábytku

Jedná se o nábytek, který byl velice módní během 17. Století, kdy vzniknul nový umělecký směr nahrazující renesanci. Tento směr pochází z Itálie, ale v nábytkářství se zviditelňuje i v Anglii a Francii.

Pojem „baroko“ v překladu znamená perla nepravidelného tvaru a to hlavně z toho důvodu, že je synonymem pro až zarážející luxus a bohatství. Do té doby byl design tohoto typu znám pouze na povrchu nábytku a na stěnách obydlí. Později však nastaly veliké změny i v dřevěných konstrukcích nábytku.

Barokní architektura do konce 17. Století byla typická zakřivenými čely na skříních a komodách různých velikostí, později se začala vyrábět křesla, která měla vysoké zadní čelo doplněné bohatou řezbářskou prací. Nejen křesla vlastnila tento druh zdobení, ale už i například židle se pyšnily krásně soustruženými motivy. Bylo to vysoce elegantní a nádherné dílo.

Významní barokní architekti Gian Lorenzo Bernini a Francesco Borromini se považují za zakladatele a představitele inovativních návrhů barokního nábytku. Kladli důraz na vysoce dekorativní umění nábytku a položili význam i baroknímu sochařství.

Základní materiály využívané na tvorbu takto zdobeného nábytku byly vybírány z těch nejluxusnějších materiálů, jako je samet, brokát a různé druhy čalounění s polodrahokamy. Design byl potom podtrhnut pozlacením a jedinečnými květinovými vzory.

V tomto období se nejčastěji používá zdobení intarzie dřevem, jedná se o velmi zajímavý způsob vzorování. Díky tomuto vykládání se rovina povrchu rozdvojuje a působí famózně. U nejdražších nábytků se také velice často využívá technika zakřivení dřeva, která je pro truhláře dosti pracná.

Nejkrásnější, nejdražší a nejluxusnější nábytek vznikal za dob vlády Ludvíka XIV. ve Francii. Tato éra přináší neobvyklé formy nábytku z kombinovaných kovů a nádherných ebenových vzorů. Řemeslníci, kteří se mohli doslova vyřádit na tvorbě nábytku a díky svým tvůrčím myšlenkám, nepřicházeli v placení od svého panovníka vůbec zkrátka.

Dalo by se říci, že baroko ve Francii zobrazilo luxus a preciznost jednotlivých umělců tak, že tvoří absolutní jedinečnost v historii tvorby nábytku.

19. 1. 2015